ارائه الگوریتم ترکیبی بر پایه بهینه‌سازی گروه ذرات و روش هایپرهیوریستیک برای زمانبندی کارخانه‌های توزیع شده با اتحاد مجازی

نوع مقاله : مقاله پژوهشی

نویسندگان

1 استادیار گروه صنایع دانشکده مهندسی دانشگاه بوعلی سینا

2 هیات علمی دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر

چکیده

این مقاله به زمانبندی تولید چندکارخانه‌ای پرداخته است که در آن مجموعه­ای از تولیدکنندگان با مالکیت مستقل به یکدیگر ملحق شده تا یک شبکه تولید را ایجاد نمایند. در این سیستم، اعضا در وهله اول موظف به تامین نیاز منطقه خود بوده و با انگیزه فعالیت اقتصادی‌تر نسبت به حالت انفرادی با یکدیگر مشارکت می‌کنند. در این سیستم تولیدی که به نام شبکه تولید توزیع شده با ارتباطات مجازی نیز شناخته می‌شود، هر کارخانه به‌عنوان عضوی مجزا معمولاً بر روی منافع شخصی خود متمرکز بوده و برای بهبود آن تلاش می‌کند و کمتر دغدغه منافع سایر اعضای شبکه را دارد. در اینجا الگوریتم ابتکاری جدیدی برای حداقل‌سازی تابع هدف مجموع زمان‌های تکمیل پیشنهاد شده است. در اینجا با وجود تک‌ هدفه بودن مساله، بحث جواب‌های غالب و مغلوب برای اولین بار در فضای مسائل تک هدفی مطرح شده است. به این دلیل نیاز است از تکنیک‌های حل چند هدفه نیز استفاده شود. بنابراین روش ترکیبی حاصل از روش وزنی و Lp-متریک پیشنهاد شده است. کارایی الگوریتم با انجام آزمایشات با الگوریتم رقابت استعماری مقایسه و در نهایت نتایج گزارش شده است.

کلیدواژه‌ها

موضوعات


عنوان مقاله [English]

Hybird hyper PSO algorithm for distributed factories scheduling with virtual corporation

نویسندگان [English]

  • J. Behnamian 1
  • S.M.T. Fatemi Ghomi 2
چکیده [English]

This paper studies the multi-factory production (MFP) network scheduling problem where a number of different individual factories join together to form a MFP network, in which these factories can operate more economically than operating individually. However, in such network which known as virtual production network with selfish factories, each individual factory usually focuses on self-benefits and does not care much about the others within the network. In this study, we proposed a heuristic algorithm for sum of completion time minimization. Here, although each factory has an objective function, Pareto concept are introduced in single-objective environments. Therefore, this paper proposed a weighted Lp-metric based framework. We investigated the performance of our algorithm in comparison with imperialist competitive algorithm and obtained results are reported.

کلیدواژه‌ها [English]

  • Scheduling
  • Distributed planning
  • Particle Swarm Optimization
  • Virtual corporation